دسته
مطالب مفید
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 5763
تعداد نوشته ها : 55
تعداد نظرات : 0
Rss
طراح قالب
GraphistThem260

پوست انسان یکی از مهم ترین ارگان های محافظتی در برابر ورود میکرو ارگانیسم ها و و حفظ سلامتی است. از عوامل تهدید کننده سلامت پوستی می توان به عوامل آلوده کننده محیطی و مواد شیمیایی و آرایشی اشاره کرد. بنابراین مراقبت از پوست و آموزش پاکسازی پوست و استفاده از روش های پاکسازی و مراقبتی برای حفظ ساختار و بافت پوست بسیار مهم است. از آنجا که بسیاری از افراد از مراحل پاکسازی پوست صحیح و موثر آگاه نیستند. در این مقاله به ذکر مراحل پاکسازی پوست حرفه ای اشاره می کنیم.

اهمیت پاکسازی پوست

پوست انسان دارای سه لایه اصلی می باشد:

لایه اول اپیدرم است که سطحی ترین بخش پوست و بخش قابل مشاهده آن را تشکیل می دهد.

لایه دوم پوست اپیدرم و لایه سوم هایپودرم نام دارد که این دو به میزان خیلی کمتری در معرض عوامل آلوده کننده محیطی قرار می گیرند. بنابراین پاکسازی پوست بر لایه اپیدرم یا همان لایه شاخی و محافظ سطحی پوست متمرکز است.

پاکسازی پوست می تواند به مقاصد گوناگون صورت گیرد.برای مثال یکی از اهداف آن زدودن آلودگی های روزانه از روی پوست و منافذ آن برای حفظ سلامتی پوست است.همچنین پاکسازی پوست می تواند به جهت زیبایی و جلوگیری از پیری پوست، جوانسازی و شادابی پوست ، آمادگی پوست برای تغذیه با سرم های درمانی پوستی و آماده سازی پوست برای میکاپ مورد استفاده قرار گیرد.

مراحل صحیح پاکسازی پوست کدام است؟

اولین نکته در پاکسازی پوست توجه به نوع پوست است.به طور معمول چهار گروه پوستی وجود دارد:

۱.پوست چرب: همان طور که از اسمش هم پیداست این نوع پوست حتی قبل از استعمال هر گونه مواد آرایشی چرب نیز، چرب و براق است. لایه سطحی پوست ضخیم و جوش دار است و منافذ باز زیادی دارد.

۲.پوست خشک: این نوع پوستی کاملا بر عکس نوع اول هستند. پوستی شفاف ونازک است که گاها با خندیدن و اخم کردن کشیده می شود. معمولا کک و مک دارد و منافذ آن کوچک است.این نوع پوست معمولا مستعد پوسته پوسته شدن است.

۳.پوست خشک و حساس:مشخصات پوست خشک را دارد و علاوه بر آن بسیار واکنش پذیر و حساس است.

۴.پوست مختلط: در نواحی T پوستی (پیشانی ، بینی و چانه) درجاتی از چربی دیده می شود و مابقی پوست صورت معمولا خشک و پوسته پوسته است.

در دومین گام نوع روش پاکسازی بر اساس نوع پوست انتخاب می شود. به طور کل دو روش پاکسازی پوست وجود دارد:

۱. پاکسازی توسط دستگاه بخور

۲. پاکسازی بدون دستگاه بخور

در گام سوم پاکسازی پوست به صورت مرحله به مرحله صورت می گیرد.مراحل پاکسازی پوست حرفه ای شامل سه مرحله اصلی زیر است:

۱. پاکسازی مقدماتی پوست

۲. بخور

۳. اسکراب

۴. آبرسانی

پاکسازی مقدماتی پوست

مرحله اول استفاده از یک پاک کننده سطحی پوست غیر الکلی برای زدودن هر گونه آلودگی سطحی ، چربی ناشی از کرم های ضد آفتاب و لوازم آرایشی از سطح پوست استفاده می شود. این پاک کننده بر اساس نوع پوست و در خواست مشتری می تواند شیر پاک کن یا تونر باشد.

استفاده از بخور

بخور صورت با کاهش استحکام و چسبندگی سلول های شاخی پوست باعث جدا شدن این بخش های مرده از سطح پو.ست شده و به نرمی ،ظرافت و احیای پوست کمک می کنند. با کاهش قطر بافت مرده سطح پوست ، میزان چربی ترشح شده توسط پوست کاهش می یابد و با کوچکتر شدن منافذ پوستی جلوه ای زیباتر به پوست می بخشد.

همچنین استفاده از بخور می تواند جریان خون موثری را در زیر سطح پوست برقرار کرده و به تنفس سلول های پوستی و جوانسازی بافت زنده پوستی کمک کند.

بسته به نوع پوست می توان از بخور سرد و یا بخور گرم استفاده کرد. از آن جا که بخور سرد با خاصیت انقباضی خود می تواند به کاهش چربی و  جوش ها و منافذ باز و بزرگ پوستی کمک کند ، بهترین انتخاب برای پوست های چرب به شمار می رود. فراموش نکنید که استفاده از بخور گرم برای پوست های چرب باعث شل شدگی و افتادگی پوست می گردد و از طرفی با افزایش ترشح چربی توسط پوست باعث ایجاد جوش در پوست می گردد. در نتیجه تنها در پوست های خشک و حساس می توان از بخور گرم استفاده کرد.

استفاده از بخور برای پاکسازی انواع پوست می تواند مورد استفاده قرار بگیرد با این حال توصیه می گردد که از بخور پی در پی پوست های خشک پرهیز شود و تنها تا حد نرم شدن و آماده سازی پوست برای اسکراب از بخور استفاده شود. برای این نوع پوست می توان بخور را کمی دورتر از پوست قرار داده و مورد استفاده قرار داد.

اسکراب پوست

اسکراب بر پایه مالش مواد به صورت ماساژ بر روی پوست انجام می گیرد. این مرحله حدود ۵ الی ۱۰ دقیقه زمان احتیاج دارد و مواد مورد استفاده در این مرحله بر اساس نوع پوست و درخواست مشتری انتخاب می گردد.

این مواد با خاصیت پاک کنندگی و سایش ملایم سطح پوست به برداشتن بافت های مرده سطح اپیدرم کمک می کنند. مواد استفاده شده در این مرحله شامل اسکراب شنی دانه ریز، دانه متوسط و دانه درشت است.

اسکراب دانه درشت خاصیت سایش بالاتری دارد بنابر این از این نوع اسکراب تنها برای پوست های ضخیم و چرب استفاده می شود. اسکراب های دانه متوسط برای پوست های معمولی و نرمال استفاده می شود و درنهایت اسکراب های دانه ریز برای پوست های خشک و حساس مورد استفاده قرار می گیرد.

لازم به ذکر است از آن جا که پوست زیر چشم بسیار نازک و حساس است از هیچ نوع اسکرابی در این محل استفاده نمی شود. همچنین در صورت وجود بافت اسکار یا زخم فعال و پوست ملتهب (و سایر امراض پوستی درمان نشده با احتمال افزایش احتمال عفونت) از مرحله اسکراب در پلاکسازی پوست صرفه نظر می کنیم.

تغذیه و آبرسانی پوست

آخرین مرحله از مراحل پاکسازی پوست حرفه ای استفاده از مواد مغذی و آبرسان پوست است که در این مرحله نیز توجه به نوع پوست بسیار حائز اهمیت است.

استفاده از انواع ماسک می تواند شروع خوبی باشد. سپس از آب رسان های متناسب با پوست برای هیدراته کردن پوست استفاده می شود.ر در آخر می توان از یک تونر پوستی که خاصیت سفت کنندگی و استحکام بخش دارد استفاده کرد. تونر ها با کاهش منافذ پوست به کاهش جوش ها و چربی پوست کمک کرده و ظاهری زیبا و شاداب تر به پوست می بخشد.

پس از اتمام مراحل پاکسازی از یک ضد آفتاب مناسب برای کاور پوست استفاده می شود. دقت کنید که در تمام مراحل پاکسازی و تغذیه پوست ، آگاهی از حساسیت پوست به مواد مورد استفاده و کیفیت این مواد ضروری است چرا که در صورت بروز واکنش پوستی ، التهاب و عوارض جانبی ، سلامت پوست به خطر خواهد افتاد.

پاکسازی پوست بدون دستگاه بخور

در این روش پاکسازی پس از تمیز کردن سطح پوست ،مستقیما به سراغ اسکراب پوست رفته و اسکراب را به مدت ۵ الی ۱۰ دقیقه روی صورت ماساژ می دهیم. سپس پوست با آب ولرم شستشو داده شده و در مرحله آخر از یک روغن برای نرم تر کردن بافت پوست استفاده می شود. در ادامه می توان مطابق آن چه ذکر شد از انواع ماسک ها  آبرسان ها و سرم های تغذیه کننده پوستی برای تکمیل فرآیند پاکسازی پوست استفاده کرد.

دقت کنید در صورت عدم استفاده از بخور از آب ولرم برای مرطوب سازی پوست استفاده می شود.

آموزش پاکسازی پوست:

https://fatemehhabashi.com/skin-cleaning/


دسته ها :
سه شنبه هجدهم 8 1400
X